0 CZK

Dostává i šanci na záchranu?

V současné době probíhají na větrném mlýnu na Kanciborku práce sppojené s výměnou střešní krytiny. Jak připomněli pracovníci odborné firmy přímo na místě, byla naposledy obnovena někdy v polovině sedmdesátých let minulého století. Což vzhledem k použitému materiálu samo o sobě vysvětluje, proč do větrníku zatékalo.

"Střecha se dává nová, ze štípaného šindele," říká tisková mluvčí třebíčské radnice Irini Martakidisová. "Důvodem je to, že větrný mlýn je technická památka a střecha byla v tristním stavu."

Podle Irini Martakidisové přijdou nová krytina a související práce na 437 tisíc korun. Nabízí se samozřejmě otázka, dlouhá desetiletí nezodpovězená. Dojde někdy na komplexní opravu a následné využití zvláštní stavby? Turisté se často ptají, o Třebíčanech nemluvě.

"Další výhled – využití mlýna – radnice zatím nemá," konstatuje tisková mluvčí, "nicméně nechce nechat jednu z dominant Třebíče chátrat. V zářijovém čísle Třebíčského zpravodaje chceme vyzvat veřejnost, zda občané nemají historickou fotku větrníku, ještě s původními lopatkami. Chceme budově vrátit její původní historickou podobu."

Tedy doufejme. Před časem se větrný mlýn otevřel na pár hodin veřejnosti, proběhla zde i odborná přednáška o jeho historii a původním využití. Zájem ze strany veřejnosti byl veliký, rozhodně by jakékoliv obnovení technické památky bylo na místě.

František Jůza

FOTO: TREBIC.NEWS - FRANTIŠEK JŮZA

Přidat komentář

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.