0 CZK

Příběhy velkých formátů v Galerii Malovaný dům.

Akademická malířka a grafička Marie Filippovová představuje v současné době třebíčské Galerii Malovaný dům výběr z tvorby poslední doby, a to především z média velkoformátové kresby. Prezentuje několik cyklů, které spojují poeticky abstrahující podání autorčiných vizí.

Marie Filippovová se narodila v roce 1938 v Brně. Vystudovala volnou a užitou grafiku, design a knižní kulturu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, v ateliéru Antonína Strnadela. Jako pedagožka působila více než dvacet let na Střední uměleckoprůmyslové škole v Brně. Je členkou SČUG Hollar a Umělecké besedy, deset let vedla výtvarný obor brněnského Sdružení Q.

Vystavuje Marie Filippovová

Začátky tvorby Marie Filippovové jsou inspirovány literaturou. Slovo a význam jsou jí blízké a byly v její tvorbě vždy důležité. Postupně nachází na výtvarných trendech nezávislý expresivní, koncentrovaný výraz. Vedle dvojrozměrných kompozic středních i malých formátů v posledních letech rozvíjí do prostoru několikametrové lavírované kresby. Zásadními pro její kompozice jsou bod nebo skvrna.. I za zdánlivě čistě abstraktními živelnými strukturami či uspořádanými rastry je v jejím záměru stále sdělení, člověk a příběh s jeho konečností i přesahem. Její práce jsou zastoupeny ve významných sbírkách a veřejných institucích v České republice i zahraničí.

Je držitelkou několika ocenění: 1968 – Cena za grafiku na výstavě Brněnský salon, 2008 – cena města Brna za životní dílo, 2012 - Čestná cena poroty 18. ročníku celostátní soutěže Grafika roku, 2013 - Medaile Václava Hollara za celoživotní grafické dílo.

Vernisáž výstavy proběhla ve středu 6. února 2019 a vystavená díla lze zhlédnout do 7. dubna tohoto roku.

Jitka Fischerová, MKS Třebíč
FOTO A VIDEO: TREBIC.NEWS - FRANTIŠEK JŮZA

 

Inzerce

Inzerce
Zrecyklujeme

Inzerce

Inzerce
Inzerce

Inzerce

Přidat komentář

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.