0 CZK

Všechno bude SMART, jen zdravý rozum a úsudek chybí.

Tak nějak se nám vytrácí jazyk, čeština stále častěji trpí. Bohužel, nejen to. Vytrácí se zdravý úsudek. Zdánlivě to nesouvisí se stále se zvyšujícím provozem na pozemních komunikacích, zejména v centru města Třebíče. Jenže...

Provoz o Velikonocích 2019

Světelné křižovatky jsou fakticky řízené podle léta zažitých zvyklostí, a ty naprosto neodpovídají k horšímu se měnící skutečnosti. Provoz houstne, ať chceme nebo ne. Příkladem budiž Velikonoce a k nim už čtvrtý rok opět i Velký pátek. Tři dny sváteční, mezi nimi "nesváteční", avšak též volná sobota. Semafory na křižovatkách byly v provozu v pátek po celý den. Protože ta ubohá světla nepoznají, že není všední den. V sobotu dopoledne byla v provozu, odpoledne nikoliv. V neděli mimo provoz, v pondělí v provozu, ač je svátek. Světla to opravdu sama nepoznají a elektronika, řídící jejich provoz je takto nastavená podle tradičního průběhu týdne. Nastavuje ji člověk, ale proč si lámat hlavu odlišnostmi, které nastávají jen několikrát v roce?

Jiné nastavení je prý problém, systém spravuje odborná firma, ta má sídlo bůhvíkde a na případné zásahy a změny se prý čeká třeba čtrnáct dní. Na jedné straně tedy zřizujeme různá SMART zařízení (česky srozumitelně CHYTRÁ), například stále nefunkční parkoviště na Komenského náměstí nebo systém sledující počet chodců na světly řízených přechodech u gymnázia, kde snad jednou může na základě jednorázového vyhodnocení sbíraných statistických údajů například samo být tlumeno nebo naopak zesilováno osvětlení křižovatky právě v závislosti na frekvenci přecházení a tak dále. Je to však hudba budoucnosti, do které je zatím investováno a jednou možná přinese úspory či zvýší bezpečnost.

Přechod pro chodce z Oldřichovy do Jungmannovy ulice přes frekventovanou Bráfovu třídu

Jenže provoz na komunikacích houstne jaksi rychleji. Když o velikonoční neděli odpoledne čekala u přechodu od Oldřichovy ulice do ulice Jungmannovy dvě malá děvčátka, aby překonala ve zdraví Bráfovu třídu, řidičům dávajícím přednost ve směru z Nádražní ulice doslova tuhla krev v žilách. Bráfova třída právě sloužila jako závodní dráha v obou směrech a nenašel se nikdo, kdo by u přechodu zastavil. Nakonec vše dobře dopadlo. Jen se vkrádá myšlenka, proč není možné zapnout semafory sice ve svátek, ale především v hustém provozu, který zdaleka není už jen výsadou všedních dní.

Smart neboli chytrá technologie v této oblasti zřejmě vyžadována není. A možná právě tady by se uplatnila nejvíce. Neřešitelné to rozhodně není, je řada míst i v naší zemi, kde to funguje.

Musí se jen chtít. Být prostě SMART.

František Jůza
ILUSTRAČNÍ FOTO: TREBIC.NEWS – FRANTIŠEK JŮZA

 

Inzerce

Inzerce
Zrecyklujeme

Inzerce

Inzerce
Inzerce

Inzerce

Přidat komentář

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.