0 CZK

Zemětřesení u Jadranu.

Slunné počasí, nebe skoro bez mráčku, moře hřejivé, co více si přát. Dovolenou jsem prožíval v letovisku Drvenik, Gornja Vala. Byl pátek večer blížil se konec dovolené. Lidé (mnozí z Třebíče) posedávali na barech, tančili v tavernách, či zvolili procházku podél nočního pobřeží. Pak zde byli i ti, co zde trávili poslední večer a nabírali síly na cestu zpět do vlasti, mezi nimi já. Na první pohled úplně normální večer, v dáli šumělo moře, já ještě pročítal titulky zpravodajských serverů, aniž bych tušil, že zažiji něco, co se mezi ně brzy dostane.

Chorvatsko

Hodiny ukazovaly 22:35, když tu se ozvalo slabé, přesto mohutné hřmění. Postel najednou ztratila stabilní podložku, a já si připadal jak na lodi s klidnou hladinou. Až jsem se musel držet. Dveře bouchly jako po průvanu a pak klid. Obratem píšu na sociální sítě, že jsem pravděpodobně prožil zemětřesení, aby o mne neměli moji nejbližší strach. Ještě v tu dobu jsem si nebyl jistý, zda o zemětřesení šlo. Ihned sleduji seismologické mapy, a nic nenasvědčovalo tomu, že právě proběhlo zemětřesení. Všude jen Hawai, Nový Zéland, Florida, ale Bosna a Hercegovina, či Chorvatsko nikoli. Po dalších minutách vyhledávám čistě evropské mapy, a bylo rozhodnuto. Žluté kolečko na bosensko – chorvatské hranici, poblíž města Imotski. Seismomapy ukazovaly 4,3M, což je slabé zemětřesení. Asi půl hodiny se postel třepala, jako bych měl zimnici. To ustalo po jedenácté v noci. Mezitím hned podávám svědectví na seismologickou službu a volám rodičům, že jsem v pořádku.

Ráno se ptám domácích, jestli „potres“ pocítili, a říkali, že ano, ale že byl malý. Horší byly v 60. a 70. letech minulého století. Ptal jsem se i lidí v autobuse. Někteří byli na zábavě, tak o tom nic nevěděli, ti co leželi v posteli, tak to pocítili citelně. „Nám se začlo kývat zrcadlo,“ řekla jedna ze spolucestujících. „Já jsem ležela v posteli a celé se to se mnou třáslo,“ řekla hned její sousedka.

Myslel jsem, že toho budou ráno v České republice plné noviny, podobně, jako tomu bylo loni na začátku srpna, když bylo zemětřesení na Kvarneru, u města Jadranovo, či letos v plné sezoně u města Dubrovnik. Chorvatská média zareagovala vskutku okamžitě, novinové servery plnily titulky tipu „Potres u Dalmaciji“, zato ta česká (i když jsem jim exkluzivně hned posílal skrze aplikace svědectví) nikoli. Asi lidi mimo dovolenkovou sezonu zemětřesení v turistických destinacích nezajímá. Trebic.news bude paradoxně prvním českým médiem, které o tom v ČR píše.

Martin Maloušek
FOTO: MARTIN MALOUŠEK

Domů

Přidat komentář

Přehled komentářů

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.