0 CZK

Během několika málo let si získala tradice velkou oblibu.

Také letos, ač po celý den bylo příznivé počasí, zafoukal v podvečer na zámeckém nádvoří svěží vítr, který jako by připomněl loňskou nepřízeň počasí, kdy před třebíčskou bazilikou sv. Prokopa probíhaly biblické výjevy, skvěle nastudované nejen dětmi z Farnosti Třebíč-zámek. Letos však zůstalo jen u toho drobného profouknutí a teplota pár stupňů na bodem mrazu byla k několika stovkám diváků i účinkujícím milosrdná.

Živý betlém před bazilikou

Slavnost Narození Páně či Boží hod vánoční připadá sice na 25. prosince, avšak posun na sedmadvacátý den posledního měsíce roku 2018 zřejmě nikomu nevadil, ba právě naopak dal lidem užít si vánočních svátků o něco déle. Na pódiu vystavěném pro účely Živého betlému 2018 nabídla farnost příběh panenského početí Ježíše Krista, který v poměrně moderním, ale milém pojetí zahrály děti s takovou vervou, že chvílemi došlo i na neplánované úsměvné okamžiky, jaké mohou nabídnout právě jen dítka, ponořená do vážnosti svého vystoupení. A lidem se taková bezprostřednost líbí. Což je zároveň uctivou poklonou tomu, kdo zde takto s dětmi pracuje. Tedy P. Jakubu Holíkovi, zdejšímu oblíbenému faráři. Ten měl ještě neplánovaný úkol, tedy vracet rodičům ztracené děti, čímž si vysloužil další sympatie farníků i ostatních diváků.

Živý betlém před bazilikou

Se zmíněnou slavností bývá spojována příprava scén z příběhu o Ježíšově narození, takzvaných betlémů, které mimochodem poprvé přichystal v roce 1223 sv. František z Assisi. Jeho dřevěná skulptura je umístěna jen o pár desítek metrů níže v zahradě pod bazilikou a dění na zámeckém nádvoří by ho jistě potěšily.

Nezůstalo však jen u tradičních výjevů, také se zpívalo. Třeba J. J. Rybova Česká mše vánoční v provedení "lidového" sboru. Předtím ale prošel průvod Svaté rodiny do Betléma, či koledníci s živými zvířaty, přičemž asi nejoblíbenějším se stal velbloud, na němž bylo možné se i svézt.

František Jůza
FOTO: TREBIC.NEWS - FRANTIŠEK JŮZA

Inzerce

Inzerce
Inzerce

Inzerce

Inzerce
Inzerce

Inzerce

Přidat komentář

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.